Provocările Siberiei

provocarile-siberieiMarius Giura este un misionar român din Alba-Iulia care a simțit Chemarea Siberiei de a merge să vestească Evanghelia până la marginile pământului. În anul 2006, împreună cu soția sa Adriana și cu cele 2 fete ale lor, Ioana Rut și Naomi Teodora, s-au stabilit în Ulan-Ude, pe malul lacului Baikal, pentru a începe o lucrare de nisiune în regiunea Buryatia. După ajungerea lor acolo, Dumnezeu i-a mai binecuvântat cu încă 2 copii, Cristina Aryuna și Bogdan Aryun, iar în toamna acestui an, așteaptă cel de al cincilea copil.

În toți acești 10 ani, Dumnezeu a folosit familia Giura în lucrarea de evanghelizare, ucenicizare și plantare de biserici printre ruși și buryati, atât în Ulan-Ude, cât și în zona din jur. Astfel, ei s-au integrat complet în cultura și societatea de acolo, pentru a le cunoaște cât mai bine, iar prin evanghelizarea și ucenicia personală, lucrarea bisericilor din zonă, dar și diferite proiecte, tabere sau conferințe cu tineri, femei, bărbați, au dus Cuvântul lui Dumnezeu la oamenii din acele locuri.