Dragostea alungă teama

Duminica 23 august 2015, ora 10:00 vom auzi mărturia fratelui Nathan Basaly din Egipt

Natan

Fratele Nathan s-a născut în Egipt. Tatăl său a fost profesor, dar în urma chemării lui Dumnezeu şi-a părăsit profesia pentru a sluji ca păstor. Tatăl lui Nathan a început slujirea într-un sat din sudul Egiptului unde mulți oameni l-au primit pe Isus ca mântuitor. Când Nathan era copil a fost martor la un atac incredibil asupra tatălui său, un pastor creștin într-o țară majoritar musulmană. După moartea tatălui său în urma acestui atac, Nathan a jurat că își va răzbuna tatăl. Următorii cinci ani Nathan a trăit cuprins de mânie și dorința de răzbunare. Dar când Nathan avea 11 ani Isus i s-a descoperit, l-a eliberat de amărăciune și ură, și i-a umplut inima cu pace, dragoste și iertare.

Fratele Nathan a absolvit universitatea obţinând diploma de medic veterinar, dar a urmat chemarea pe care Dumnezeu a pus-o pe inima lui şi și-a lăsat slujba în 1986 pentru a urma cursurile New Life Bible School din Noua Zeelandă. După finalizarea studiilor, s-a întors în Egipt pentru a începe lucrarea. A întâlnit-o pe soția lui în 1988, în 1989 s-au căsătorit şi au trei copii.

Acum Nathan slujește atât în satul unde tatăl său a fost atacat cât și în multe alte sate şi oraşe din Egipt și Orientul Mijlociu. Datorită relației sale de lungă durată cu bisericile evanghelice și coptice, Nathan lucrează pentru a ajuta lucrătorii, familile și bisericile lor care au avut de suferit în timpul crizei permanente din ţările lor.