viziunea bisericii

Identitate
Biserica Metanoia Arad este comunitatea de credincioşi răscumpăraţi prin sângele lui Cristos, în mijlocul căreia locuieşte El, în care şi prin care lucrează Duhul Sfânt, spre gloria lui Dumnezeu.
Biserica Metanoia Arad este datoare să păstreze curată învăţătura Scripturii şi să administreze corect sacramentele (botezul şi cina Domnului), ca acte de închinare în duh şi adevăr.
Ca Trup al lui Cristos prin care El lucrează, Biserica Metanoia Arad este chemată să‑L cunoască pe Dumnezeu şi mai apoi să‑L facă de cunoscut în lume.
Scopul bisericii este să‑L glorifice pe Dumnezeu înfăţişând pe fiecare om desăvârşit în Cristos.

Scop
Pe El Îl propovăduim noi, şi sfătuim pe orice om, şi învăţăm pe orice om în toată înţelepciunea, ca să înfăţişăm pe orice om, desăvârşit în Hristos Isus. (Coloseni 1:28)

Viziune
O comunitate de ucenici ai lui Cristos dedicată glorificării lui Dumnezeu prin:
MATURITATE,
MĂRTURIE şi